7 клас. 14.01.2021. Історія України

 

Додаток: https://drive.google.com/file/d/1q4Aeu9Bg3-Zw3J5PsRT1Tj8W6Ytl4t8q/view?usp=sharing

Тема: Київська Русь за князювання Володимира Мономаха. Правління Мстислава Володимировича

     Запитання:

1. Дайте визначення поняття «міжусобні війни».

2. Хто такі половці?

3. Назвіть причини розгортання міжусобиць на Русі після смерті Ярослава Мудрого.

4. Що таке «Союз трьох Ярославичів»? З якою метою він був укладений?

5. Що таке «Правда Ярославичів»?

6. Яка подія відбулася в 1097 р.? Що вам про неї відомо?

7. Які рішення були прийняті на з᾽їзді князів у Любечі?

Сьогодні на уроці ми з᾽ясуємо, за яких обставин Володимиру Мономаху вдалося посісти київський престол, схарактеризуємо його внутрішню та зовнішню політику,визначимо наслідки його діяльності.

1. Внутрішня та зовнішня політика Володимира Мономаха.

Володимир Мономах. Прізвище отримав від мами, візантійської принцеси з роду Мономахів. А славу та могутність зажив задовго до того, як став Великим київським князем.  Ще будучи переяславським князем, Володимир Мономах виступав із закликами про єднання руських князів та за припинення міжусобних воєн. Княжив він з 12 років, а з 15 почав воювати. Володимир став фактично мечем у руках свого батька. Його тато Всеволод не любив воювати, а переважно читав книги. Був знаним інтелектуалом. Також він уславився походами проти половців, завдавши їм низку нищівних поразок. Усього Мономах здійснив 83 походи, узявши в полон 300 половецьких ханів.

Як же ж це йому вдалося? Не чекати на половців, поки вони об’єднають свої сили і нападуть на князівство. А зробити їм несподіванку. Напасти самотужки, поки вони розділені і слабкі. Володимир Мономах чи не перший на Русі збагнув вигоди блискавичного удару та несподіваності обхідного маневру. Геніальне рішення варте найвідоміших полководців минулого: Олександра Македонського, Сципіона Африканського, Цезаря. Перемоги Володимира Мономаха змусили половців відступити аж до кордонів сучасної Грузії. Таким чином, Володимир Мономах був не тільки організатором, а й активним учасником боротьби з половцями, чим здобув неабияку славу і популярність серед населення. Недарма київське віче в 1113 р. запросило його на київський престол.

Князь був мудрим, розважливим та далекоглядним політиком. Тому, щоб уникнути в майбутньому повстань на зразок 1113 р. і убезпечити себе, прийняв нову збірку законів «Статут Володимира Всеволодовича», яка доповнила «Руську правду». У «Статуті» він спробував вирішити найболючіші проблеми тогочасного суспільства – питання боргів та боржників. Тоді несплата податків каралася досить суворо! Не платиш – стаєш рабом. Нові закони обмежували лихварство, скасовували перетворення вільних людей на холопів тощо. Уперше було визначено права та обов’язки селян, які потрапляли в залежність через невідпрацьований борг (закупи).

     Надії киян справдилися. Володимир князював розумно, розважливо, справедливо. Він знову зосередив у своїх руках усі українські землі, крім Галичини, оскільки там уже самостійно князювали галицькі князі. Він завдав остаточної поразки половцям, тому кочовики більше не турбували Русь, і можна було зосередитися на внутрішніх державних справах. Правління Мономаха стало часом розквіту Русі-України. Він знову відродив владу великого князя київського, відновив порядок у Києві, підніс його престиж як столиці держави. Силою свого авторитету він зміг завоювати підтримку бояр та багатих купців. Також не забував про бідних, дослуховувався до їхніх скарг. Володимир Мономах дбав про піднесення міжнародного авторитету Русі. Із цією метою він одружився з донькою англійського короля, а його син Мстислав узяв за дружину дочку шведського короля. Мономах підтримував династичні зв’язки і з іншими правителями Європи: Угорщини, Швеції, Польщі, Данії, Норвегії. Наприкінці свого життя Володимир Мономах вирішує застерегти своїх синів і поділитися життєвим досвідом. Князь пише «Повчання дітям», у якому пригадує минулі роки, описує військові походи та не приховує при цьому помилок. Розуміючи, що синам доведеться управляти князівствами, він намагався дати їм цінні поради, закликав проявляти милосердя та особливо цінувати людське життя.

2. Правління Мстислава Володимировича.

     Дотримувався задуму батька Мстислав, тримав у покорі князів, воював з половцями, укріплював зв’язки з європейськими державами. Цікаво, що з його думкою рахувалися і не сприймали просто за “таткового синочка”. Цікавий випадок трапився в 1129 р. Ця кримінальна історія сколихнула ледь не всю Європу. Руські купці верталися з Моравії (Чеське королівство) та були пограбовані поляками. Тільки-но про це стало відомо Мстиславу, він негайно відправив посла до польського короля, де чемно попросив, а вірніше, вимагав відшкодувати збитки. Польський король так перелякався за своє здоров’я, що негайно дав відповідь. Зміст був приблизно таким: “Компенсую всі збитки! Надам охорону! Поважаю, ціную, обнімаю!” Влада Мстислава була настільки міцною, що він, нікого не питаючи, заповів Київ братові Ярополку. Проте його наступник не зміг зберегти єдність держави. Після смерті міжкнязівські усобиці спалахнули з новою силою, і дуже швидко Русь розпалася на півтора десятка земель і князівств.

     (с. 83)

1. Хто із синів Володимира Мономаха посів князівський престол після його смерті?

2. Скільки років князював Мстислав Володимирович?

3. Назвіть напрямки його внутрішньої та зовнішньої політики.

4. Як ви вважаєте, чи дотримувався Мстислав заповідей свого батька?

5. Чому Мстислава вважають останнім князем доби Київської Русі, коли Київ відігравав роль центру руських земель?

6. Який період настає в історії Київської Русі після смерті Мстислава?

Користуючись текстом підручника на с.83, сформулюйте та запишіть тези щодо правління Мстислава Володимировича.

Орієнтовний вигляд тез:

-правив протягом 1125 – 1132 рр.;

-зміцнював великокнязівську владу;

-здійснив кілька успішних походів проти половців;

-пожвавив західний напрямок зовнішньої політики;

-ходив походами на Литву;

-провадив активну будівничу діяльність.

     Запитання:

1. У результаті яких подій Володимир Мономах став великим князем київським?

2. Яких заходів ужив для зміцнення своєї держави?

3. Які відносини за його князювання склалися з іншими державами?

4. Який твір написав? Про що в ньому йдеться?

5. Одним реченням охарактеризуйте діяльність Мстислава Володимировича.

     Отже, Володимир Мономах був одним із найвидатніших правителів часів Київської Русі. Йому вдалося загальмувати процес розпаду держави, уберегти її від нападів кочівників, інших зовнішніх ворогів та відновити міжнародний авторитет.

     Мстислав Володимирович зміг продовжити справу батька. Став останнім одноосібним правителем Київської Русі. Після його смерті держава вступила в новий період феодальної роздробленості. Але про це вже наступного разу.

VІ. Домашнє завдання

1.     Опрацювати § 10 підручника.

2.     Завдання для самопідготовки

• Попрацюємо з аргументами. Доведіть, що Володимир Мономах дійсно видатний давньоруський діяч. Наведіть не менше 3 аргументів.

    Аргумент – історичний факт із поясненням, що дозволяє підтвердити свою думку чи спростувати чужу.

• Поговоримо? Важливо навчитися коротко і лаконічно відповідати. Спробуйте усно охарактеризувати історичну постать Мстислава Володимировича. Скористаємося таким простим планом:

1. Хто він був? (посада)

2. Коли він правив? (хронологічні межі)

3. Що він зробив?

4. Чому він важливий для історії України? (Тут дуже важлива ваша думка! Можна багато теревенити про діяльність, але найважливіше зрозуміти, чому ж ми це все вивчаємо!).

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

10 клас. Всесвітня історія. Вогнища напруги у міжнародних відносинах: причини, сторони та наслідки протистояння.

8 клас. Практичне заняття: Східна Європа й Османська імперія в XVI — першій половині XVIII ст.

10 клас. Всесвітня історія. Практичне заняття. Перша світова: повсякденне життя в умовах фронту і тилу